Umowa najmu: jak zabezpieczyć interesy właściciela mieszkania [tekst+wideo]

Z mojego doświadczenia wynika, że wynajmujący borykają się z wciąż powtarzającymi się problemami. 

Zatem, jeśli Ty lub Twoi znajomi mają zamiar wynająć mieszkanie, koniecznie powinni przeczytać (lub obejrzeć) poniższy materiał. 

Kiedy decydujemy się wynająć mieszkanie, naturalnie pojawiają się obawy czy najemca będzie:
– uczciwy,
– wypłacalny,
– dbał o nasze mieszkanie jak o swoje. 

Niejednokrotnie mieszkanie do wynajęcia jest dopiero po remoncie albo zupełnie nowe.

Dlatego tym bardziej warto wiedzieć, jak zabezpieczyć interesy właściciela mieszkania, aby nie żałować oddania nieruchomości w obce ręce. 

Pytaj…

Na pewno zadzwoni do Ciebie więcej niż jedna zainteresowana osoba. Nie krępuj się, aby dowiedzieć się o każdej z nich jak najwięcej. 

Przygotuj listę istotnych dla Ciebie pytań, np. jak długo planuje wynajmować mieszkanie, czy ma zwierzęta, jest studentem czy pracuje?

Potraktuj rozmowy z zainteresowanymi jak casting na najlepszego najemcę. Poza tym zebrane informacje pozwolą Ci przewidzieć różne sytuacje w przyszłości. 

Jeśli najemca jeszcze się uczy to, osobą decyzyjną będzie również, a może przede wszystkim rodzic. Natomiast w wakacje i ferie, mieszkanie prawdopodobnie będzie stało puste. 

Co zrobisz, jeśli najemca poprosi o niższe opłaty na ten czas? Warto wiedzieć takie rzeczy wcześniej. 

Trzymaj się na dystans

Może się wydawać, że jeśli skrócimy dystans i przejdziemy z najemcą na “Ty”, będzie nam się łatwiej dogadać. 

Tymczasem, pozostanie na Pan/Pani daje lepsze efekty przy negocjacjach oraz gdy od najemcy trzeba coś wyegzekwować. 

To dlatego pisma urzędowe są pisane formalnym, niemal mrożącym krew w żyłach językiem. 

Umowa najmu w formie aktu notarialnego czy popularna umowy cywilna-prawna. Co wybrać??

Powinieneś wiedzieć, że jeśli wynajmujesz tylko jedno mieszkanie, jesteś osobą fizyczną i wtedy polecam umowę najmu okazjonalnego.  

Jeśli masz kilka mieszkań na wynajem i prowadzisz działalność gospodarczą pod tym kątem, wtedy powinieneś użyć umowy najmu instytucjonalnego.

Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, prawo w Polsce działa na korzyść najemcy. Ale istnieje pewien załącznik do umowy sporządzonej w formie aktu notarialnego, który daje więcej opcji wynajmującemu. 

Mam tu na myśli załącznik zwany “rygorem egzekucyjnym” – artykuł 777 kodeksu postępowania cywilnego który w przypadku braku płatności lub użytkowania lokalu w sposób niezgodny z ustaleniami zawartymi w umowie, wymusza na najemcy opuszczenie i opróżnienie lokalu.

Rygor egzekucyjny, to załącznik do umowy, który sporządza notariusz. Jeśli lokator nie będzie wywiązywał się z umowy, np. przestanie płacić, wynajmujący będzie mógł skrócić drogę egzekucji swoich należności.

Przy zwykłych umowach trudniej odzyskać zaległe pieniądze, ale w tym przypadku sąd rozpatrzy wniosek już w 1-2 tygodnie i wtedy do akcji wkracza komornik. 

Umowa najmu okazjonalnego i instytucjonalnego ochroni także Twoje dobre serce, bo najemca musi do niej dodać oświadczenie, że w razie eksmisji ma się gdzie wyprowadzić oraz oświadczenie właściciela nieruchomości, którą wskazał, że w razie eksmisji ten przyjmie go pod swój dach. 

*WAŻNE! W Polsce zabroniona jest eksmisja na tzw. bruk.

Umowa najmu okazjonalnego i instytucjonalnego dają ogromną przewagę nad zwykłymi umowami cywilno-prawnymi, ponieważ nie musimy organizować lokalu socjalnego dla nieuczciwych najemców i w razie problemów szybciej wyegzekwować swoje roszczenia.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące mieszkania do wynajęcia zapraszam do kontaktu lub pozostawienia komentarza. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
5 × 12 =


Get started

If you want to get a free consultation without any obligations, fill in the form below and we'll get in touch with you.