Zobacz najczęściej zadawane pytania

Mam nadzieję, że pomogą rozwiać Twoje wątpliwości.

1. Jakie formalności wiążą się ze współpracą z pośrednikiem nieruchomości?

Najchętniej pracuję na umowach na wyłączność, bo jest to najbardziej uczciwa forma współpracy i dla mnie, i dla Ciebie. Dzięki temu panuję w pełni nad procesem sprzedażowym i jestem w stanie sprzedać taką nieruchomość za większe pieniądze, co jest obopólną korzyścią.

Natomiast jeśli szukamy mieszkania do zakupu, tu bazuję głównie na poleceniach i zaufaniu do klienta, oczywiście zdarzają się klienci, którzy nie są ze mną szczerzy i przez to do finalizacji nie dochodzi, a ja poświęcam mnóstwo czasu na pomoc i doradztwo, za które nikt mi nie zapłaci. Są to na szczęście przypadki rzadkie.

2. Czy muszę mieć własne zdjęcia mieszkania?

Nie. W ramach serwisu organizuję profesjonalną sesję zdjęciową i przygotowuję zachęcający opis. Po wcześniejszym dograniu warunków współpracy, biorę koszt sesji na siebie. 

3. Ile wynosi Twoja prowizja?

Myślę, że podobnie jak u większości pośredników jest to kilka procent. Dokładnie mogę Ci powiedzieć dopiero, gdy dowiem się jak bardzo złożone zadanie mnie czeka. Szukaj raczej osoby, z którą się dogadujesz, która budzi Twoje zaufanie i ma bogaty serwis. Oczywiście ja polecam siebie 🙂

4. Jak będzie wyglądać promocja i reklama mojej nieruchomości?

Skupiam się maksymalnie na kilku klientach na raz, w związku z tym cały czas monitoruję sytuację, reaguję i dostosowuję marketing Twojej nieruchomości, aby sprzedać ją jak najszybciej, w jak najlepszej cenie.

Oczywiście to rynek weryfikuje popyt, ale kierując się doświadczeniem zawsze doradzam, jakby to chodziło o sprzedaż mojej nieruchomości, bądź jakbym to ja kupował – gdy pomagam klientom znaleźć ich wymarzone mieszkanie.

5. Czy to prawda, że jeśli przyprowadzę Ci kolejnego klienta, to dostanę za to 300 zł?

Tak. Jeśli dokonam transakcji, to odwdzięczę się pieniężnie. Choć moi klienci często nie chcą pieniędzy za polecenia, ponieważ rekomendują mnie swoim bliskim przyjaciołom i rodzinie, wtedy zmniejszam moje wynagrodzenie klientowi dla którego świadczę usługi.

6. Ile potrwa sprzedaż mojego mieszkania?

Mój rekord, to dwa tygodnie. Ale to było małe mieszkanie 🙂 Raczej celowałbym w 1-3 miesiące. Dużo zależy od lokalizacji, stanu Twojej nieruchomości oraz popytu na daną nieruchomość.

7. Jak wygląda proces sprzedaży mojego mieszkania? Na co mogę liczyć w ramach serwisu?

Zajmuję się prezentacją Twojej nieruchomości, negocjuję warunki umowy, pomagam przy formalnościach, umawiam notariusza. Czuwam nad Tobą przez cały czas, aż do zakończenia transakcji. Jak już wcześniej pisałem, działam tylko na rzecz Twojego interesu, bo tylko taka współpraca jest uczciwa i z mojego punktu widzenia długofalowa. Twoja rekomendacje motywują mnie do dalszej, wzmożonej pracy i potwierdzają mój profesjonalizm.

8. Czy ponoszę jakieś koszty na początku współpracy?

Nie, wynagrodzenie, w postaci prowizji, pobieram dopiero po transakcji sprzedaży. Chyba, że akt notarialny (przeniesienie własności) poprzedzone jest umową przedwstępną, wtedy biorę od klientow 50% prowizji, która wychodzi po dograniu szczegółów transakcji, ceny i terminu przeniesienia własności na nowych właścicieli.

9. Na jaki okres zawierana jest umowa?

Umowę zawieramy na minimum rok. Dużo zależy od typu nieruchomości i ceny sprzedawanej nieruchomości. Dla żadnej ze stron nie jest korzystne, aby sprzedaż się przedłużała. Im dłużej trwa proces, tym większe są koszty promocji po mojej stronie. Nawet jeśli umówimy się na długi termin umowy, to zależy mi, aby sprzedać nieruchomość jak najszybciej. Wyznaję zasadę Win-Win. Innej możliwości nie ma.

10. Jaką mam gwarancję, że sprzedasz moją nieruchomość?

Stworzę idealne warunki do sprzedaży, a jeśli na rynku istnieje klient, który zechce zapłacić za Twoją nieruchomość – znajdę go. Gwarancji nigdy nie ma, natomiast pewną formą zabezpieczenia jest moje imię i nazwisko, moja marka osobista, na której status ciężko pracowałem i pracuję. W moim interesie jest realizacja Twojego zlecenia, czyli sprzedaż nieruchomości.

11. Co to jest umowa na wyłączność?

Umowa na wyłączność, to udzielenie zgody na sprzedaż nieruchomości wyłącznie jednemu pośrednikowi bądź jednej firmie. Jest to najbardziej korzystna umowa dla sprzedającego, bo agent, który zajmuje się Twoją nieruchomością jest w pełni zaangażowany w promocję. Mam pełną kontrolę nad procesem i jestem w stanie zwiększyć efektywność działania.

12. Czy znajdę Cię na Facebooku lub Instagramie?

Polecam szczególnie mojego Facebooka, bo regularnie dzielę się tam na live’ach wiedzą na tematy związane z obrotem nieruchomościami. Jestem również dostępny na Instagramie.

Zobacz najnowsze artykuły

Andrzej Dobrowolski: za pierwszego flipa zapłacił… kapciami

Bardzo ciekawa postać, skromna osobowość, merytoryczny i mocno osadzony w rzeczywistości inwestor. Jeśli chcesz zrozumieć […]

Read more
Umowa najmu: jak zabezpieczyć interesy właściciela mieszkania [tekst+wideo]

Z mojego doświadczenia wynika, że wynajmujący borykają się z wciąż powtarzającymi się problemami.  Zatem, jeśli […]

Read more
“Od 16 lat pracuję w sprzedaży, a od 30 lat… bo już od przedszkola, jestem zafascynowany, tym co można zdziałać za pomocą relacji”

Od najmłodszych lat musiałem być zaradny i zarabiać na własne wydatki. Spokojnie, to nie będzie […]

Read more